Loading...
✓
In Stock
Brand New Original
📦
MOQ: 1 pcs
Low minimum order
🌍
Delivery: 3-7 days
Global shipping
💰
Best Price
Competitive quotes
Technical Specifications
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel® |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | - |
| Current Rating (Amps) | 2 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 76 V |
| Response Time | - |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | - |
| Approval Agency | CSA, UL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.126",https://msxc-shopify-product.s3.ap-southeast-2.amazonaws.com/product-images/1206%283216-Metric%293.2mmX1.60mmX.70mm.jpg Circuit Protection > Fuses,954253,BK/S500-1.6-R,Eaton - Electronics Division,5mm x 20mm,Bulk,RoHS Compliant,FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM,210,1:$0.44000,S500-R%20SERIES.jpg,Circuit Protection~Fuses,https://www.eaton.com/content/dam/eaton/products/electronic-components/resources/data-sheet/eaton-s500-glass-tube-fuses-data-sheet.pdf,"Package:Bulk |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating (Amps) | 1.6 A |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |
| Melting I²t | 1.6 |
| Approval Agency | BSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE |
| Operating Temperature | - |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.205",https://msxc-shopify-product.s3.ap-southeast-2.amazonaws.com/product-images/S500-R%20SERIES.jpg Circuit Protection > Fuses,1730523,0034.6705,SCHURTER Inc.,"Radial, Can, Vertical |
